Gott Nytt Blues År 2021.

Dusty Road Blues

Så har det gått ännu ett bluesår och på grund av coronapandemin har det skiljt sig betydligt från tidigare. Trots allt som hänt har vi dock lyckats ha några spelningar med begränsad publik. I övrigt kan vi konstatera att föreningens ekonomi, vid detta årsskifte, är mycket god och troligen den bästa i föreningens historia. Vi har därför under året som gått kunnat göra vissa investeringar. Föreningen är nu ägare till ett trumset och en keyboard. Beträffande medlemsutvecklingen kan vi rapportera att 14 medlemmar lämnat föreningen, men att vi under året fått 14 nya. Detta innebär att vi, liksom vid förra årsskiftet, är 144 medlemmar i föreningen. Du som tycker att det skulle vara kul att vara medlem i Dusty Road Blues, och därmed vara med och stötta bluesmusiken, kan SWISHA 250 kronor till 123 538 19 67 så kommer ett medlemskort med posten. Styrelsen har beslutat att försöka genomföra årsmötet, som vanligt, i februari. För att minimera smittrisken kommer vi att hålla mötet i någon större lokal, t.ex. Bibliotekshusets stora sal, där vi kan hålla ordentliga avstånd. I mitten av januari månad kommer alla medlemmar att få en kallelse till årsmötet.

Styrelsen vill avslutningsvis passa på att önska alla ett Gott Nytt Blues År 2021.

Det här inlägget postades i Okategoriserad. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Enter Captcha Here : *

Reload Image

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.